DRODZY RODZICE,

prosimy o zapoznanie się z informacjami dotyczącymi adaptacji w przedszkolu i wyprawki 3- latka. Wkrótce poinformujemy Państwa o terminach dni adaptacyjnych dla poszczególnych grup.

ADAPTACJA  3-latka

Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Malucha cały czas czekają poważne zmiany w jego życiu, często trudne do zaakceptowania. Jednak to co nowe, wcale nie musi być niedobre. Do trudnych sytuacji trzeba po prostu siebie i dziecko przygotować.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku w trudnym dla niego procesie adaptacji?

 • Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny, ale nie wyidealizowany obrazu przedszkola.
 • Poznaj przedszkole, do którego będzie uczęszczało dziecko. Uczestnicz w spotkaniach adaptacyjnych. Odwiedzaj z dzieckiem ogród przedszkolny, by umożliwić mu nawiązywanie relacji z innymi dziećmi podczas swobodnej zabawy.
 • Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.
 • Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rak i zębów, a także w korzystania z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.
 • Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
 • Postaraj się regulować pobytu dziecka w przedszkolu. 

W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.

 • Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubioną bajkę, pobaw się w ulubioną zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu? Czy płakałeś? Co zjadłeś? Spytaj: Czym się bawiłeś? Jak ma na imię twój kolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu, koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.
 • Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje nie związane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.

UBIERANIE DZIECKA DO PRZEDSZKOLA

Trzylatek rozbiera się i ubiera, zjada, myje się i sprząta z coraz mniejszą pomocą dorosłego. Najtrudniejsze do opanowania są drobne ruchy rąk. Na przykład, dziecko nie potrafi zawiązać sznurowadła, choć już jeździ na rowerku.

Właściwe ubieranie dziecka do przedszkola jest szczególnie ważne w kształtowaniu jego samodzielności. Wygodne ubranie, które dziecko może łatwo rozpiąć, ściągnąć, zdjąć czy podciągnąć wpływa korzystnie na szybkość jego samodzielnych działań i poczucie osiągania sukcesu.

UBIÓR 3-LATKA A SAMODZIELNOŚĆ W KORZYSTANIU Z TOALETY

Dzieci sygnalizują swoje potrzeby fizjologiczne w ostatniej chwili i wtedy liczy się każda sekunda. Jeśli dziecko ma na sobie spodnie na gumkę to samo może je szybko ściągnąć i skorzystać z toalety. Natomiast, gdy ma na sobie spodnie dżinsowe, zapinane na metalowy guzik i suwak, to musi wykonać dodatkowo kilka trudnych dla niego czynności.

Dzieci w przedszkolu myją ręce z podciągniętymi rękawami by ich nie zmoczyć. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy rękawy bluzeczek są odpowiednio luźne. Gdy są za ciasne i nie dają się podciągnąć dziecku bardzo trudno będzie ich nie zmoczyć.

OBUWIE

Najlepsze są kapcie na podeszwie antypoślizgowej, łatwe do wkładania. Buty do chodzenia po dworze powinny być wygodne i na tyle luźne by dziecko samodzielnie mogło włożyć do nich stopy, bez specjalnego wciskania. Najlepiej, gdy buty zapinane są na rzepy, bo wtedy dziecko samo potrafi je włożyć i zapiąć, czyli szybko staje się samodzielne.

INNE UWAGI ODNOŚNIE UBIORU

Wszystkie ubrania dziecka w przedszkolu powinny być podpisane (np. inicjałami), gdyż maluchy często gubią drobne części swojej garderoby, takie jak rękawiczki, szaliki, apaszki, a gdy kilkoro dzieci ma je takie same nie sposób ich rozpoznać.

Należy przygotować ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulka, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania). Zapasowa bielizna i ubranie są to rzeczy, które leżą w przedszkolu i są wykorzystywane, gdy zachodzi tego potrzeba.

Dzieci powinny być ubierane na „cebulkę”, ponieważ to najlepiej zabezpiecza przed przegrzaniem lub zziębnięciem.

Wszystkie powyższe uwagi wypływają z doświadczenia pracy z dziećmi trzyletnimi. Mamy nadzieję, że będą one pomocne w przygotowaniu Państwa dziecka do przedszkola.

WYPRAWKA 3-latka

 • kapcie – z antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, gumka, klamerka)
 • piżama wciągana – podpisana góra i dół (warto od razu kupić dwie zmiany, będzie można wymieniać je do prania)
 • pościel – tzn. koc w poszewce 160×200
 • ubrania „na wszelki wypadek” w podpisanym woreczku (majtki, skarpetki, rajstopki, koszulki, spódniczka, spodnie, torebka plastikowa na brudne ubrania)
 • z uwagi na sytuację epidemiologiczną dzieci nie przynoszą do przedszkola swoich zabawek