ADAPTACJA-PORADNIK DLA RODZICA

1. OSWAJAJ Z ROZSTANIEM

• Przyzwyczajaj dziecko do przebywania pod opieką innych osób.

2.ZAINTERESUJ POCIECHĘ PRZEDSZKOLEM

• Wypowiadaj się o przedszkolu pozytywnie .
  • Czytaj wspólnie z dzieckiem książki o przedszkolu.

3.UCZ SAMODZIELNOŚCI

• Doskonal umiejętności samoobsługowe swojego maluszka.
  • Wspólnie zapakujcie worek z ubrankami na zmianę, oznacz kapciuszki( pamiętaj że muszą być one wygodne , podobnie jak cały strój dziecka).

4.OKAŻ SPOKÓJ

• Okazuj wyłącznie pozytywne uczucia, bądź cierpliwy, mów dziecku o tym co będziesz porabiał w trakcie kiedy ono jest w przedszkolu.

5.MÓW PRAWDĘ

• Poinformuj dziecko kto i kiedy odbierze dziecko z przedszkola, i staraj się dotrzymywać danego słowa.

6.SKRACAJ ROZSTANIE

• Nie przeciągaj rozstania, żegnaj się z czułością , ale zdecydowanie, jeśli emocje  biorą górę następnym razem niech drugi rodzic przyprowadzi dziecko.

7.PO PRZEDSZKOLU WYCISZ EMOCJE DZIECKA

• Spędźcie ten czas razem , nie pytaj jak było w przedszkolu, odczekaj aż emocje opadną.

8.ZACHOWAJ STAŁY RYTM DNIA

• Przyprowadzaj i odbieraj dziecko o stałych godzinach( godzinę przyjścia i odebrania zaznaczaj na specjalnej liście umieszczonej przed salą, jest to ważne gdyż na tej podstawie będą naliczane opłaty za przedszkole).

9.ZAUFAJ  NAUCZYCIELOWI

• Przekaż opiekunowi wszelkie niezbędne informacje o potrzebach malucha.
  • Dziel się z nauczycielem niepokojącymi zrachowaniami zauważonymi u dziecka.
  • WSPÓŁPRACUJ ,postaraj się przyjąć proponowane przez specjalistów rozwiązania i postawy.
  • Słuchaj nauczyciela. Poradnia, psycholog i psychiatra to w dzisiejszych czas nic złego, są po to aby pomóc twojemu dziecku.
  • NIE PRZYPROWADZAJ CHORYCH DZIECI NIE PRZYPROWADZAMY DO PRZEDSZKOLA, po telefonie od nauczyciela rodzic zobowiązany jest do natychmiastowego odbioru dziecka , alergie zgłaszamy i potwierdzamy dokumentem od lekarza specjalisty.
  • Przyprowadzaj dziecko najpóźniej do 8.15. Rano dzieci są w grupie zbiorczej.
  • Pamiętaj że nauczyciel to też człowiek, okaż szacunek i zrozumienie, kiedy dotyka Cię gorszy dzień , prosimy negatywne emocje zostaw za drzwiami sali.

Co potrzebne do przedszkola:

• ubranka na przebranie w worku (podpisanym), prosimy o kontrolowanie zawartości worka i uzupełnianie brakujących ubranek
  • wygodna piżamka, może być z krótkim rękawem ( w przedszkolu jest ciepło)
  • koc 160×200 w poszewce podpisany lub oznaczony w inny sposób, podpisana torba lub duża poszewka .

Opracowała Anna Wąsowska